درمانگاه  سابق شهرستان(باغ یاس) :

همزمان با تصویب رژیم وقت در سال 1326 در مورد ساخته شدن درمانگاه در اقصی نقاط ایران ، شهرستان ارسنجان نیز جزء این مناطق بود که مرحوم ولی محمد سلطانی یک قطعه زمین محصور به متراژ6434جهت این امر اهدا نمودند . در اواسط سال 1326 نقشه پیاده و شروع به ساختن ساختمان نمودند که در نهایت در اوایل سال 1328 ساختمان اتمام و به بهره برداری رسید و در همان زمان دارو و پزشک به درمانگاه اعزام گردید . اولین پزشک این مرکز آقای دکتر محمد صعودی اهل تهران بودند که پس از مدتی جای خود را به آقای دکتر کرچمر پزشک آلمانی دادند که همراه با مترجم خود خانم سلیمانی به مدت دو سال به درمان بیماران پرداختند بعد از آن آقای دکتر رونق اهل یزد ، پزشک متخصص ایتالیایی ، آقای دکتر بیان کینی که تسلط کاملی به زبان فارسی داشتند و علاوه بر طبابت به نقاشی ،مجسمه سازی و شاعری نیز می پرداختند شروع به درمان بیماران نمودند . پس از آن دکتر چش جراح و متخصص و رئیس سابق بیمارستان ثریا ( بیمارستان دستغیب فعلی ) شروع به طبابت نمودند و پس از آن جای خود را به آقای دکتر دیزجی اهل تهران ، دکتر اودیشو با مذهب آشوری اهل ارومیه و دکتر خندان و پس از آن تا تعطیلی درمانگاه در سال 1357 آقای دکتر هانی اهل اصفهان به امر طبابت و درمان مراجعین می پرداختند.

واحدهای این درمانگاه پزشک داروخانه ، تزریقات و پانسمان ، عملهای کوچک و عملهای بزرگ بوده است . اولین کسانی که در این درمانگاه مشغول فعالیت بودند آقایان پرویز ابراهیمی ، اکبر ابراهیمی ، محمد ابراهیم حسن شاهی و عطا اسکندری و عده ای نیز نیروی غیربومی بودند .در حال حاضر با صرف هزینه هایی به عنوان تفرجگاه دانشگاه علوم پزشکی استان فارس در نظر گرفته شده است .

درمانگاه تخصصی ( بهداری سابق ):

در سال 1335 یک منزل مسکونی به متراژ 900 متر خریداری گردید و تا چندین سال در این محل به انجام فعالیت هایی چون واکسیناسیون ، سمپاشی منازل و کارهای بهداشتی پرداختند پس از آن ساختمان ویران گردید و یک ساختمان جدید به متراژ 600 متر ساخته شد .

پس از تعطیل شدن درمانگاه شاهنشاهی در سال 1357 مرکز درمانی به این محل انتقال یافت و پس از آن به درمانگاه موقوفه حاج مراد خان حسن شاهی منتقل شده است . در حال حاضر خدمات تخصصی ( داخلی – چشم پزشکی  – گوش و حلق و بینی –زنان و زایمان – دندانپزشکی و آزمایشات ) – مشاوره تغذیه و خدمات بهداشتی با وجود یک پایگاه بهداشتی به مردم ارائه می گردد .

شبکه بهداشت و درمان و مرکز بهداشت شهرستان ارسنجان ( درمانگاه حاج مرادخان )

درمانگاه مرحوم حاج مرادخان حسن شاهی در سال 1345 در زمینی به متراژ 3600 متر بنا گردیده است و در سال 1356 به بهره برداری رسیده است . دارای سه ساختمان جدا از سرایداری ، زایشگاه و ساختمان اصلی بوده است و واحدهایی چون پزشک عمومی ، داروخانه ، دندانپزشکی ، آزمایشگاه ، زایشگاه ، تزریقات و پانسمان و سرم درمانی را دارا بوده است و تا سال 1372 که بیمارستان حضرت ولیعصر (عج ) تأسیس گردید در همین مکان به طبابت بیماران می پرداختند .

در سال 1377 شبکه بهداشت و درمان ارسنجان که از شهرستان مرودشت منتزع گردیده بود فعال گردید .

قابل ذکر است که در حال حاضر ساختمان مذکور شبکه بهداشت و درمان ارسنجان می باشد که واحدهای اداری چون کارگزینی ، حسابداری ، امین اموال ، حراست ، روابط عمومی و امور عمرانی در آن به ارائه خدمت مشغولند و مرکز بهداشت شهرستان نیز در همین ساختمان و ساختمان الحاقی آن به ارائه خدمت می پردازند .

6.jpg]

 

5.jpg]

                       باغ ياس

10.jpg]

                درمانگاه تخصصي

26.jpg]

   درمانگاه حاج مرادخان (شبكه بهداشت و درمان)

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1389-12-8 9:20        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ